  • Mfr # CQMB50TF-40
  • Zoro # G214548234
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cylinder Action
Double Acting
Body Material
Aluminum
Cylinder Type
Compact
Magnetic Piston
Non-Magnetic Piston
Piston Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CQMB50TF-40
Country of Origin
Japan
Dimensions
Bore Diameter
50 mm
Overall Height
64 mm
Stroke Length
40 mm
Inlet Size
M5 x 0.8
Overall Width
64 mm
Details
Item
Compact Cylinder
Cylinder Action
Double Acting
Body Material
Cylinder Type
Compact
Magnetic Piston
Non-Magnetic Piston
Piston Material
Standards
RoHS Compliant
Piston Rod Material
Carbon Steel
Cushion Type
Rubber Cushion
Maximum Operating Pressure
145 MPa
Minimum Operating Temperature
14 Degrees F
Rod Rotation
Non-Rotating Rod
Maximum Operating Temperature
158 Degrees F
Body Material Finish
Anodized
Lead Wire Type
No Lead Wire
Cylinder Repair
Non-Repairable
Series
CQM
Minimum Operating Pressure
14.5 MPa
Mounting Orientation
Horizontal, Vertical
Inlet Gender
Female
Air Inlet Type
Rc
Weight
0.74 kg
For Fluid Type
Air
Piston Rod Material Finish
Chrome Plated
System of Measurement
Metric
Number of Rods
Single Rod
Actuation Type
Air Extend, Air Retract
Description
Compact Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Compact, Cylinder Repair Non-Repairable, Magnetic Piston Non-Magnetic Piston, Mounting Type Through Hole, Bore Diameter 50 mm, Cushion Type Rubber Cushion, Stroke Length 40 mm, Inlet Size M5 x 0.8, Air Inlet Type Rc, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Metric, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Mounting Location Front