  • Mfr # CP96SDB32-100C
  • Zoro # G313344188
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cylinder Action
Double Acting
Body Material
Aluminum
Rod Thread Length
22 mm
Cylinder Type
Tie Rod
Magnetic Piston
Magnetic Piston
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CP96SDB32-100C
Country of Origin
China
Dimensions
Rod Thread Length
22 mm
Rod Thread Size
M10 x 1.25
Overall Width
47 mm
Stroke Length
100 mm
Inlet Size
1/8 in
Overall Height
47 mm
Bore Diameter
32 mm
Rod Diameter
12 mm
Details
Item
Tie Rod Cylinder
Cylinder Action
Double Acting
Body Material
Aluminum
Cylinder Type
Tie Rod
Piston Material
Tie Rod Material
Carbon Steel
Piston Rod Material
Carbon Steel
Standards
RoHS Compliant
Cushion Type
Air Cushion, Bumpers
Actuation Type
Air Extend, Air Retract
Rod Gender
Male
Number of Rods
Single Rod
Inlet Gender
Female
Series
CP96
System of Measurement
Metric
Weight
0.46 kg
Mounting Orientation
Horizontal, Vertical
Maximum Operating Pressure
145 MPa
Cylinder Repair
Non-Repairable
Minimum Operating Pressure
7.25 MPa
Maximum Operating Temperature
158 Degrees F
Rod Rotation
Rotating Rod
For Fluid Type
Air
Lead Wire Type
No Lead Wire
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Air Inlet Type
G
Air Inlet Center to Center Distance
168 mm
Description
Tie Rod Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Tie Rod, Cylinder Repair Non-Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Tapped Hole, Bore Diameter 32 mm, Cushion Type Air Cushion, Bumpers, Stroke Length 100 mm, Inlet Size 1/8 in, Air Inlet Type G, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Metric, Mounting Location Front, Tie Rod Material Carbon Steel, Body Material Grade Not Applicable