  • Mfr # MGPKAM16-20
  • Zoro # G714534621
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cylinder Action
Double Acting
Cylinder Type
Compact
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Maximum Stroke
20 mm
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees C
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MGPKAM16-20
Country of Origin
Japan
Dimensions
Size
16
Cylinder Bore Diameter
16 mm
Stroke Length
20 mm
Bore Diameter
16 mm
Air Inlet Size
M5 x 0.8
Details
Item
Compact Guided Cylinder
Cylinder Action
Double Acting
Cylinder Type
Compact
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Maximum Stroke
20 mm
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees C
System of Measurement
Metric
Accuracy
+/-0.07 Degrees
Port Type
Rc
Minimum Operating Pressure
0.12 MPa
Series
MGPK
Cushion Type
None
Maximum Operating Pressure
145 psi
Port Location
Side Ported
Cylinder Stroke
20 mm