  • Mfr # MXH20-30Z
  • Zoro # G4999690
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
MXH
Maximum Operating Pressure
101 psi
Maximum Stroke
30 mm
Minimum Operating Temperature
14 Degrees F
System of Measurement
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MXH20-30Z
Country of Origin
Japan
Dimensions
Cylinder Bore Diameter
20 mm
Details
Item
Mini Slide Table
Series
MXH
Maximum Operating Pressure
101 psi
Maximum Stroke
30 mm
Minimum Operating Temperature
14 Degrees F
System of Measurement
Metric
Maximum Operating Temperature
158 Degrees F
Minimum Operating Pressure
7.25 psi
Accuracy
0.05 mm
Seal Material
Nitrile
Maximum Payload
20 kg
Description
Mini Slide Table, Maximum Stroke 30 mm, Cylinder Bore Diameter 20 mm, Maximum Payload 20 kg, Series MXH, Maximum Operating Pressure 101 psi, Minimum Operating Pressure 7.25 psi, Seal Material Nitrile, Maximum Operating Temperature 158 Degrees F, Minimum Operating Temperature 14 Degrees F, Accuracy 0.05 mm, System of Measurement Metric