  • Mfr # SV4100-5FU
  • Zoro # G5244741
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Body Style
Base-Mounted
Series
SV4000
Voltage
24V DC
Valve Actuator / Return
Solenoid / Spring
Pilot Pressure
22 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SV4100-5FU
Country of Origin
Japan
Dimensions
Overall Height
6 15/32 in
Overall Width
3 3/8 in
Overall Length
18 31/32 in
Details
Item
Solenoid Air Control Valve
Body Style
Base-Mounted
Series
SV4000
Voltage
24V DC
Valve Actuator / Return
Solenoid / Spring
Pilot Pressure
22 psi
Power Consumption
0.6 W
Coefficient of Volume
1.3
Body Material
Aluminum
Override
Non-Locking
Actuator/Return
Electrical Connections
Plug-In
Valve Ways and Positions
5-Way/2-Position
Standards
RoHS Compliant
NEMA Classification
NEMA 6
Pressure Range
22 to 100 psi
Ambient Temp. Range
14 Degrees to 122 Degrees F
Max. CFM - Valves
1.3 cfm
CFM
1.3
Shifting Technology
Solenoid
Air Valve Type
5-Way, 2-Position
Operational Pressure Range
22 to 100 psi
Number of Ways
Five-Way
Number of Positions
Two-Position
Seal Material
Rubber
Vacuum Rating
Not Vacuum Operable
Number of Ports
5
Includes Solenoid Coil
Solenoid Coil Included
For Media
Air
Pilot Type
Internal Pilot
Response Time
40 msec
Operating Pressure - Minimum
-14.5 psi
Coefficient of Volume (Cv)
2
Flow Rate - Maximum
1.3 cfm
Electrical Connection Type
Hardwired
Lubrication
Lubrication Not Required
Product Type
Solenoid Air Control Valve
NEMA Rating
6
Operating Pressure - Maximum
72 psi
Spool Material
Aluminum
Actuator Type
Single Solenoid
Operating Temperature - Maximum
122 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
14 Degrees F
Valve Type
Spool
Return Action
Spring Return
Description
Solenoid Air Control Valve, Valve Ways and Positions 5-Way/2-Position, Voltage 24V DC, Center Position Not Applicable, Valve Actuator / Return Solenoid / Spring, ISO Class Not Applicable, Max. CFM - Valves 1.3 cfm, Operational Pressure Range 22 to 100 psi, NEMA Classification NEMA 6, Body Style Base-Mounted, Pilot Pressure 22 psi, Coefficient of Volume 1.3, Plug-In Electrical Connections, Shifting Technology Solenoid, Power Consumption 0.6 W, Ambient Temp. Range 14 Degrees to 122 Degrees F