  • Zoro # G4871851
/ea
Key Features
Pad Type
Flat with Ribs
Pad Material
Urethane Rubber
Pad Dia.
40 mm
Pad Height
18.5 mm
Temp. Range
0 Degrees to 60 Degrees C
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZP40CU
Zoro #
G4871851
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Pad Dia.
40 mm
Pad Height
18.5 mm
Pad Diameter
40 mm
Details
Pad Type
Flat with Ribs
Pad Material
Urethane Rubber
Item
Vacuum Pad
Temp. Range
0 Degrees to 60 Degrees C
Color
BROWN
Durometer
60A
For Use With
Adaptor
Pad Color
Brown
Maximum Operating Temperature
60 Degrees C
Minimum Operating Temperature
0 Degrees C
Description
Vacuum Pad, Pad Diameter 40 mm, Pad Height 18.5 mm, Minimum Operating Temperature 0 Degrees C, Maximum Operating Temperature 60 Degrees C, Pad Color Brown, Durometer 60A, Pad Type Flat with Ribs, Pad Material Urethane Rubber