Solartech Power Polycrystalline Solar Panel, 40 W, 33.9V DC, 1.21 A, 72 Cells, 4mm PV SPM040P-WP-N
Polycrystalline Solar Panel, 40 W, 33.9V DC, 1.21 A, 72 Cells, 4mm PV (Discontinued)
  • Mfr # SPM040P-WP-N
  • Zoro # G7995601
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SPM040P-WP-N
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Overall Width
21.1 in
Overall Height
26.2 in
Overall Depth
1.38 in
Cable Length
3 ft
Depth
1 3/8 in
Height
26 1/4 in
Width
21 1/8 in
Details
Item
Solar Panel
Maximum Power Point
40 W
Cell Type
Polycrystalline
Voltage @ Maximum Power Point
33.9V DC
Current @ Maximum Power Point
1.21 A
Number of Cells
72
Connector
4mm PV
Green Environmental Attribute
Product Contributes to Providing Renewable Energy
Power Tolerance
+/-5%
Module Efficiency
11.2 %
Standards
ETL Class I, Division 2, Groups A, B, C and D, UL Listed 1703
Frame
Yes
Short Circuit Current
1.3 A
Weight
11 lb
Operating Temp. Range
-40 Degrees to 185 Degrees F
Max. System Voltage
1000V DC (TUV)/600V DC (UL)
Open Circuit Voltage
41.3 V
Includes
Junction Box
Maximum Series Fuse Rating
10 A
Compatible with Series
W-Series
Junction Box IP Rating
IP65
Frame Material
Anodized Aluminum
Compatible with Brand
SolarTech
Maximum System Voltage
600V (UL)
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Maximum Operating Temperature
90 Degrees C
Temperature Coefficient of PM
-0.46%/ Degrees K
Normal Operating Cell Temperature (NOCT)
48 Degrees C
Rated Snow/Wind Load
30 lb/sq ft
Panel Max. Power Point Current
1.21 A
Panel Max. Power Point Voltage
33.9V DC
Nominal Output Power
40 W
Description
Solar Panel, Maximum Power Point 40 W, Number of Cells 36, Voltage @ Maximum Power Point 33.9 V, Current @ Maximum Power Point 1.21 A, Connector MC4, Cable Length 3 ft, Overall Height 26.2 in, Overall Width 21.1 in, Overall Depth 1.38 in, Compatible with Series W-Series, Includes Junction Box, Cell Type Polycrystalline, Compatible with Brand SolarTech, Weight 11 lb, Power Tolerance +/-5 Percent, Short Circuit Current 1.3 A, Standards ETL Class I, Division 2, Groups A, B, C and D, UL Listed 1703