  • Zoro # G611509265
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Phase
Single-Phase
Weight Capacity
1,250 lb
Product Type
Electric Winch
Horsepower
3/4 hp
For Use With
Batting Cages, Divider Curtains, Ceiling-Suspended Backstops
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G611509265
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
14 in
Overall Length
29 in
Overall Depth
17 in
Details
Phase
Single-Phase
Weight Capacity
1,250 lb
Product Type
Electric Winch
Horsepower
3/4 hp
For Use With
Voltage
115 V
Speed
9 fpm
Includes
Key Switch
Color
Black, Silver
Item
Material
Steel
Description
Electric Winch, Color Black, Silver, Product Type Electric Winch, Material Steel, For Use With Batting Cages, Divider Curtains, Ceiling-Suspended Backstops, Overall Width 14 in, Overall Length 29 in, Overall Depth 17 in, Horsepower 3/4 hp, Speed 9 fpm, Phase Single-Phase, Line Pull Not Applicable, Voltage 115 V, Weight Capacity 1,250 lb, Includes Key Switch