  • Mfr # LFS-210-100-G-CERT
  • Zoro # G8535825
/ea
Key Features
Accuracy
+/-1.0%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/4 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
2 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LFS-210-100-G-CERT
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Dial Size (In.)
2 1/2 in
Nominal Dial Size
Case Depth
1.41 in
Case Diameter
2.8 in
Nominal Dial Diameter
Details
Item
Industrial Pressure Gauge
Accuracy
+/-1.0%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Application
Gauge Case Material
Zytel Nylon
Series
LFS-210
Lens Material
Acrylic
Primary Pressure Range
0 to 100
Primary Scale Units
psi
IP/NEMA Rating
IP65, NEMA 4X
Liquid-Filled Case
Yes
Hazardous Location Rating
Not Rated
Panel-Mountable
No
Blowout Safety Back
No
Calibration Certificate Included
Yes, NIST with Data
Gauge Primary Range Smallest Graduation
1
Graduations
10 psi
Gauge Filled With
Glycerin
Smallest Graduation
1 psi
Gauge Application
Case Color
Black
Gauge Primary Range Numbered Graduations
Case Material
Zytel Nylon
Socket Material
Brass
Wetted Materials
Brass / Copper
Standards
ANSI/ASME
Connection Type
MNPT
Bezel Material
Sensor Material
Phosphor Bronze
Scale Type
Single
Includes Calibration Certificate
NIST with Data
Bezel Mounting Type
Removable
Movement Material
Copper Alloy
Case Construction
Corrosion Resistant
Process Connection Gender
Male
Includes Mounting Hardware
Primary Scale Minor Graduations
1
Movement Type
Swiss
Vibration Resistance
Liquid-Filled
Includes Vent Plug
Dry Dampening Feature
None
Removable Bezel
Yes
Pointer Color
Black
Sensor Type
Bourdon Tube
Dial Face Material
Aluminum
Primary Scale Numeric Increments
Freeze Resistant Movement
Pressure Gauge Type
Industrial Pressure Gauge
Cleaned for Oxygen Service
Dial Color
White
Gauge Case Liquid
Glycerin
Accuracy Grade
ASME B40.100 Grade 1A
Pressure Range Type
Pressure
Accuracy Scale
Full Scale
Field Fillable
Non-Sparking
Ambient Operating Temperature Range
-40 Degrees to 150 Degrees F
Pointer Material
Aluminum
Maximum Pressure
100 psi
Operating Temperature Range
-40 Degrees to 150 Degrees F
Case Liquid
Process Media Temperature - Maximum
140 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Compatible with Brand
SPAN
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
NEMA Enclosure Rating
4
Primary Scale Pressure Measurement - Maximum
100 psi
IP Rating
IP65
Primary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 psi