  • Mfr # LFC210-1000-PSI-G-CERT
  • Zoro # G615544491
/ea
Key Features
Accuracy
+/-1.0%
Process Connection Location
Center Back
Process Connection Size
1/4 in
Process Connection Type
NPT
Series
Span
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LFC210-1000-PSI-G-CERT
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Case Diameter
3.2 in
Case Depth
1.33 in
Nominal Dial Diameter
2 1/2 in
Details
Item
Industrial Pressure Gauge
Accuracy
+/-1.0%
Process Connection Location
Center Back
Process Connection Type
NPT
Series
Span
Lens Material
Acrylic
Primary Scale Units
psi
Liquid-Filled Case
Yes
Panel-Mountable
No
Socket Material
Brass
Standards
ANSI/ASME B40.1
Case Color
Black
Case Material
Zytel Nylon
Dial Color
White
Primary Scale Minor Graduations
Process Connection Gender
Male
Sensor Material
Copper Alloy
Pressure Range Type
Compound
Pointer Color
Black
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Removable Bezel
Yes
Dry Dampening Feature
PLUS! Performance
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Compatible with Series
Universal
Freeze Resistant Movement
Includes Calibration Certificate
NIST with Data
Primary Scale Vacuum Measurement - Maximum
1,000 psi
Pressure Gauge Type
Industrial Pressure Gauge
IP Rating
IP65
Non-Sparking
No
Accuracy Grade
ANSI/ASME B40.1
Primary Scale Numeric Increments
100
Primary Scale Pressure Measurement - Maximum
1,000 psi
Primary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 psi
NEMA Enclosure Rating
4
Bezel Material
Zytel Nylon
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Compatible with Brand
Primary Scale Vacuum Measurement - Minimum
0 psi