  • Mfr # SA-1009-36-BN
  • Zoro # G3714956
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Length
39.2
Type
Smooth
Material
metal
Standards
ADA Compliant
Color
Nickel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SA-1009-36-BN
Country of Origin
China
Dimensions
Length
39.2
Width
3.0
Height
2.8
Dia.
3"
Depth
2-3/4
Width (In.)
3
Height (In.)
2-7/8
Depth (In.)
2-3/4
Bar Length
36"
Length (Straight Wireway)
39 in
Spout Length (In.)
0.0
Shower Head Face Diameter
0.0
Max Deck Thickness (In.)
Hose Length (In.)
Spout Height (In.)
Details
Finish
Brushed Nickel
Type
Smooth
Material
metal
Standards
ADA Compliant
Color
Nickel
Dia
1-1/4"
Mounting Type
Wall
Weight Capacity
250 lb.
Item
ADA Grab Bar
Includes
Mounting hardware
Features
Corrosion Resistance, Coordinates with Neo Collection
Frame
Mounting Screws
Concealed
Handles Included
No
Self-Cleaning Nozzles
No
Collection
Neo
Temperature Limit Control
Yes
For Use With
Speakman Repair Part RPG48-0045 ADA Grab Bar Mounting Hardware
Integral Stops
Pause Control
Drain Included
Spout Reach (In.)
Rough-in Valve Template Included
Theme
Modern
Number of Spray Patterns
0
Warranty
Limited Lifetime
Shower Arm Included
Hose Included
Massage Feature
Number of Showerheads
0
Number of Jets
Number of Handles
Scald Guard Included
Installation Type
Wall Mounted
Assembly Required
Yes
Weight
2.03
Number of Holes
6
Valve Included
Escutcheon Included
Diverter Included
Vandal Resistant
Material of Construction
Stainless Steel
Description
Grab Bar, Smooth, Metal, Brushed Nickel Finish, Metal Frame, Length 39 in, Width 3 in, Height 2 7/8 in, Depth 2-3/4, Dia. 3 in, Mounting Screws Concealed, Weight Capacity 250 lb, Includes Mounting Hardware