  • Mfr # C06251204000S
  • Zoro # G601845168
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.625 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.625 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C06251204000S
Overall Length
4 in
Outside Dia.
0.625 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.625 in
Compressed Length
3.19 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
183.86 lb
Compatible Rod Size
Free Length
4 in
Inside Diameter
0.39 in
Outside Diameter
0.63 in
Wire Diameter
0.12 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
91.9 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
74.91 lb
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.815 in