Compression Spring Music Wire, PK5, C06251201250S
  • Mfr # C06251201250S
  • Zoro # G801844824
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.625 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.625 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C06251201250S
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
0.625 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.625 in
Compressed Length
1.03 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
213.9 lb
Inside Diameter
0.39 in
Wire Diameter
0.12 in
Outside Diameter
0.63 in
Free Length
1 1/4 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
342.2 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.219 in