Compression Spring, Music Wire, PK10, C09750742500M
  • Mfr # C09750742500M
  • Zoro # G3324078
Key Features
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.074 in
Compressed Length
1.31 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C09750742500M
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.074 in
Compressed Length
1.31 in
Outside Diameter
0.98 in
Free Length
2 1/2 in
Wire Diameter
0.07 in
Inside Diameter
0.83 in
Compatible Rod Size
Details
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Spring Rate
10.2 lb/in
Color
Gray
Deflection @ Load
1.19 in