Compression Spring, Music Wire, PK10, C09751051750M
  • Mfr # C09751051750M
  • Zoro # G3324793
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.105 in
Compressed Length
1.13 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09751051750M
Overall Length
1 3/4 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.105 in
Compressed Length
1.13 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.77 in
Wire Diameter
0.11 in
Outside Diameter
0.98 in
Free Length
1 3/4 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
51.8 lb/in
Color
Gray
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.62"