Compression Spring, Music Wire, PK10, C12250962000M
  • Mfr # C12250962000M
  • Zoro # G3327237
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.096 in
Compressed Length
1.1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C12250962000M
Overall Length
2 in
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.096 in
Compressed Length
1.1 in
Wire Diameter
0.1 in
Inside Diameter
1.04 in
Free Length
2 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
1.23 in
Spring Rate
22.5 lb/in
Color
Gray
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Deflection @ Load
0.9 in