Compression Spring, Music Wire, PK10, C12250961500M
  • Mfr # C12250961500M
  • Zoro # G3327289
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.096 in
Compressed Length
0.85 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C12250961500M
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.096 in
Compressed Length
0.85 in
Outside Diameter
1.23 in
Wire Diameter
0.1 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
1.04 in
Free Length
1 1/2 in
Spring Rate
31.1 lb/in
Color
Gray
Wire Type
Round
End Type
Closed, Ground
Finish
Oil
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.65 in