Compression Spring, Music Wire, PK10, C12251123500M
  • Mfr # C12251123500M
  • Zoro # G3327751
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
2.01 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C12251123500M
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
2.01 in
Wire Diameter
0.11 in
Compatible Rod Size
Free Length
3 1/2 in
Outside Diameter
1.23 in
Inside Diameter
1.01 in
Spring Rate
20.9 lb/in
Color
Gray
Item
Compression Spring
End Type
Closed, Ground
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Finish
Oil
Deflection @ Load
1.49 in