Compression Spring, Music Wire, PK10, C12251122500M
  • Mfr # C12251122500M
  • Zoro # G3327797
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
1.47 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C12251122500M
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
1.47 in
Wire Diameter
0.11 in
Inside Diameter
1.01 in
Free Length
2 1/2 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
1.23 in
Spring Rate
30.1 lb/in
Color
Gray
Finish
Oil
Deflection @ Load
1.03 in