Compression Spring, Music Wire, PK10, C12251924500M
  • Mfr # C12251924500M
  • Zoro # G3328941
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.192 in
Compressed Length
3.53 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
C12251924500M
Overall Length
4 1/2 in
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.192 in
Compressed Length
3.53 in
Free Length
4 1/2 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.85 in
Wire Diameter
0.19 in
Outside Diameter
1.23 in
Spring Rate
139.9 lb/in
Color
Gray
End Type
Closed, Ground
Finish
Oil
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.97 in