Compression Spring, Music Wire, PK10, C16871773000M
  • Mfr # C16871773000M
  • Zoro # G3330229
Outside Dia.
1.687 in
Wire Dia.
0.177 in
Compressed Length
1.94 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
C16871773000M
Overall Length
3 in
Outside Dia.
1.687 in
Wire Dia.
0.177 in
Compressed Length
1.94 in
Free Length
3 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
1.34 in
Wire Diameter
0.18 in
Outside Diameter
1.69 in
Spring Rate
76.9 lb/in
Deflection @ Load
1.06 in