Compression Spring, Music Wire, PK10, C16871773500M
  • Mfr # C16871773500M
  • Zoro # G3330238
Outside Dia.
1.687 in
Wire Dia.
0.177 in
Compressed Length
2.24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
C16871773500M
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
1.687 in
Wire Dia.
0.177 in
Compressed Length
2.24 in
Free Length
3 1/2 in
Inside Diameter
1.34 in
Outside Diameter
1.69 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.18 in
Spring Rate
64.7 lb/in
Deflection @ Load
1.26 in