Spec Compression Spring, PK3 C09701051500M
Compression Spring, PK3 (Discontinued)
  • Mfr # C09701051500M
  • Zoro # G501842373
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C09701051500M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
0.81 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
51.75 lb
For Rod Size
19/25 in
Wire Diameter
0.11 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
0.97 in
Inside Diameter
0.76 in
Free Length
1 1/2 in
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
69 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
47.92 lb
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.694 in