Spec Compression Spring, PK3 C09701251000M
Compression Spring, PK3 (Discontinued)
  • Mfr # C09701251000M
  • Zoro # G001842866
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C09701251000M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.125 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
0.66 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
115 lb
For Rod Size
18/25 in
Free Length
1 in
Wire Diameter
0.13 in
Inside Diameter
0.72 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
0.97 in
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
230 lb/in
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.337 in