Compression Spring Music Wire, PK5, C01250140875S
  • Mfr # C01250140875S
  • Zoro # G201845117
Key Features
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.014 in
Large Outside Dia.
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C01250140875S
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
7/8 in
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.014 in
Large Outside Dia.
0.125 in
Compressed Length
0.46 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.93 lb
For Rod Size
Free Length
7/8 in
Outside Diameter
0.13 in
Compatible Rod Size
3/32 in
Wire Diameter
0.01 in
Inside Diameter
0.1 in
Details
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
2.1 lb/in
Deflection @ Load
0.416 in