Compression Spring Music Wire, PK5, C01250141375S
  • Mfr # C01250141375S
  • Zoro # G201845643
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.014 in
Large Outside Dia.
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01250141375S
Overall Length
1 3/8 in
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.014 in
Large Outside Dia.
0.125 in
Compressed Length
0.71 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.92 lb
Wire Diameter
0.01 in
Inside Diameter
0.1 in
Outside Diameter
0.13 in
Free Length
1 3/8 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
1.3 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
0.89 lb
End Type
Squared and Not Ground
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.662 in