Spec Compression Spring Music Wire, PK5, C01250160688S C01250160688S
Compression Spring Music Wire, PK5, C01250160688S (Discontinued)
  • Mfr # C01250160688S
  • Zoro # G601845441
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C01250160688S
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
11/16 in
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.125 in
Compressed Length
0.43 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.74 lb
Free Length
Inside Diameter
0.1 in
Compatible Rod Size
3/32 in
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.13 in
Details
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
5.1 lb/in
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.256 in