Compression Spring Music Wire, PK5, C01250160938M
  • Mfr # C01250160938M
  • Zoro # G701845655
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01250160938M
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.125 in
Compressed Length
0.54 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.06 lb
Inside Diameter
0.1 in
Free Length
Outside Diameter
0.13 in
Wire Diameter
0.02 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
4.4 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load @ Solid (Lbs.)
1.76 lb
Finish
Oil
Load (Lbs.)
1.76 lb
End Type
Squared and Not Ground
Deflection @ Load
0.4 in