Compression Spring Music Wire, PK5, C01250161500M
  • Mfr # C01250161500M
  • Zoro # G201845711
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01250161500M
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.125 in
Compressed Length
0.85 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.04 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.13 in
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
1 1/2 in
Inside Diameter
0.1 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
2.7 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
1.76 lb
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load (Lbs.)
1.76 lb
Deflection @ Load
0.647 in