Compression Spring Music Wire, PK5, C01250230440S
  • Mfr # C01250230440S
  • Zoro # G901845615
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01250230440S
Overall Length
7/16 in
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.125 in
Compressed Length
0.32 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
6.78 lb
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
7/16 in
Inside Diameter
0.08 in
Outside Diameter
0.13 in
Compatible Rod Size
5/64 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
30.8 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
3.57 lb
Load @ Solid (Lbs.)
3.57 lb
Finish
Plain
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.116 in