Compression Spring Music Wire, PK5, C01250230630S
  • Mfr # C01250230630S
  • Zoro # G701845662
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01250230630S
Overall Length
5/8 in
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.125 in
Compressed Length
0.46 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
6.56 lb
Outside Diameter
0.13 in
Inside Diameter
0.08 in
Compatible Rod Size
5/64 in
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
5/8 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
20.8 lb/in
Finish
Plain
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Load @ Solid (Lbs.)
3.57 lb
Deflection @ Load
0.171 in