Compression Spring Music Wire, PK5, C01480180375M
  • Mfr # C01480180375M
  • Zoro # G601845564
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.148 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01480180375M
Overall Length
3/8 in
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.148 in
Compressed Length
0.21 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.33 lb
Outside Diameter
0.15 in
Inside Diameter
0.11 in
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
3/8 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
12.4 lb/in
Deflection @ Load
0.168 in