Compression Spring Music Wire, PK5, C01480181000M
  • Mfr # C01480181000M
  • Zoro # G601845557
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.148 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01480181000M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.148 in
Compressed Length
0.51 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.15 lb
Inside Diameter
0.11 in
Free Length
1 in
Outside Diameter
0.15 in
Wire Diameter
0.02 in
Compatible Rod Size
7/64 in
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
4.3 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
2.09 lb
End Type
Squared and Not Ground
Finish
Oil
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.486 in