Compression Spring Music Wire, PK5, C01480181250M
  • Mfr # C01480181250M
  • Zoro # G501845565
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.148 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01480181250M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.148 in
Compressed Length
0.65 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.19 lb
Free Length
1 1/4 in
Outside Diameter
0.15 in
Wire Diameter
0.02 in
Compatible Rod Size
7/64 in
Inside Diameter
0.11 in
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
3.5 lb/in
Item
Compression Spring
Finish
Oil
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
2.09 lb
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load @ Solid (Lbs.)
2.09 lb
End Type
Squared and Not Ground
Deflection @ Load
0.597 in