Compression Spring Music Wire, PK5, C01560100750S
  • Mfr # C01560100750S
  • Zoro # G701842142
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.156 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01560100750S
Overall Length
3/4 in
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.156 in
Compressed Length
0.26 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.21 lb
Inside Diameter
0.14 in
Compatible Rod Size
9/64 in
Outside Diameter
0.16 in
Free Length
3/4 in
Wire Diameter
0.01 in
Spring Rate
0.6 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
End Type
Squared and Not Ground
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
0.27 lb
Finish
Plain
Load @ Solid (Lbs.)
0.27 lb
Deflection @ Load
0.488 in