Compression Spring Music Wire, PK5, C01560100563S
  • Mfr # C01560100563S
  • Zoro # G901841822
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.156 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01560100563S
Overall Length
9/16 in
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.156 in
Compressed Length
0.2 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.21 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.16 in
Inside Diameter
0.14 in
Wire Diameter
0.01 in
Free Length
9/16 in
Compatible Rod Size
9/64 in
Spring Rate
0.8 lb/in
Finish
Plain
Load @ Solid (Lbs.)
0.27 lb
Deflection @ Load
0.359 in