Compression Spring Music Wire, PK5, C01560130375S
  • Mfr # C01560130375S
  • Zoro # G701842302
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.013 in
Large Outside Dia.
0.156 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01560130375S
Overall Length
3/8 in
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.013 in
Large Outside Dia.
0.156 in
Compressed Length
0.17 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.54 lb
For Rod Size
Free Length
3/8 in
Inside Diameter
0.13 in
Outside Diameter
0.16 in
Compatible Rod Size
1/8 in
Wire Diameter
0.01 in
Spring Rate
2.9 lb/in
Wire Type
Round
End Type
Squared and Not Ground
Load @ Solid (Lbs.)
0.58 lb
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Item
Compression Spring
Load (Lbs.)
0.58 lb
Deflection @ Load
0.202 in