Compression Spring Music Wire, PK5, C01560131750S
  • Mfr # C01560131750S
  • Zoro # G301841774
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.013 in
Large Outside Dia.
0.156 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01560131750S
Overall Length
1 3/4 in
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.013 in
Large Outside Dia.
0.156 in
Compressed Length
0.75 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.51 lb
Inside Diameter
0.13 in
Outside Diameter
0.16 in
Free Length
1 3/4 in
Wire Diameter
0.01 in
Compatible Rod Size
1/8 in
Spring Rate
0.6 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
0.58 lb
Finish
Plain
Load (Lbs.)
0.58 lb
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
End Type
Squared and Not Ground
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Deflection @ Load
0.998 in