Compression Spring Music Wire, PK5, C01720160310S
  • Mfr # C01720160310S
  • Zoro # G401843098
Key Features
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.172 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.172 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C01720160310S
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
5/16 in
Outside Dia.
0.172 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.172 in
Compressed Length
0.17 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.07 lb
For Rod Size
7/50 in
Compatible Rod Size
9/64 in
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.17 in
Inside Diameter
0.14 in
Free Length
5/16 in
Details
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
6.9 lb/in
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.139 in