Compression Spring Music Wire, PK5, C01720160750S
  • Mfr # C01720160750S
  • Zoro # G701843149
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.172 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.172 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01720160750S
Overall Length
3/4 in
Outside Dia.
0.172 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.172 in
Compressed Length
0.3 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.72 lb
For Rod Size
7/50 in
Outside Diameter
0.17 in
Wire Diameter
0.02 in
Inside Diameter
0.14 in
Free Length
3/4 in
Compatible Rod Size
9/64 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
1.9 lb/in
Item
Compression Spring
Load @ Solid (Lbs.)
0.86 lb
Load (Lbs.)
0.86 lb
Deflection @ Load
0.45 in