Compression Spring Music Wire, PK5, C01720200380S
  • Mfr # C01720200380S
  • Zoro # G301842771
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.172 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.172 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01720200380S
Overall Length
3/8 in
Outside Dia.
0.172 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.172 in
Compressed Length
0.21 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.06 lb
Inside Diameter
0.13 in
Compatible Rod Size
1/8 in
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.17 in
Free Length
3/8 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
10.8 lb/in
Finish
Plain
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.168 in