Compression Spring Music Wire, PK5, C01720220500M
  • Mfr # C01720220500M
  • Zoro # G701842272
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.172 in
Wire Dia.
0.022 in
Large Outside Dia.
0.172 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01720220500M
Overall Length
1/2 in
Outside Dia.
0.172 in
Wire Dia.
0.022 in
Large Outside Dia.
0.172 in
Compressed Length
0.28 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.75 lb
Compatible Rod Size
1/8 in
Wire Diameter
0.02 in
Inside Diameter
0.13 in
Free Length
1/2 in
Outside Diameter
0.17 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
11 lb/in
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
2.4 lb
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.218 in