Compression Spring Music Wire, PK5, C01720220720M
  • Mfr # C01720220720M
  • Zoro # G301841712
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.172 in
Wire Dia.
0.022 in
Large Outside Dia.
0.172 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01720220720M
Outside Dia.
0.172 in
Wire Dia.
0.022 in
Large Outside Dia.
0.172 in
Compressed Length
0.38 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.92 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.17 in
Compatible Rod Size
1/8 in
Inside Diameter
0.13 in
Free Length
Wire Diameter
0.02 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
8.1 lb/in
Load (Lbs.)
2.79 lb
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Finish
Oil
Load @ Solid (Lbs.)
2.79 lb
Wire Type
Round
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.344 in