Compression Spring Music Wire, PK5, C01720260630S
  • Mfr # C01720260630S
  • Zoro # G001842859
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.172 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.172 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01720260630S
Overall Length
5/8 in
Outside Dia.
0.172 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.172 in
Compressed Length
0.43 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
6.04 lb
For Rod Size
3/25 in
Outside Diameter
0.17 in
Inside Diameter
0.12 in
Free Length
5/8 in
Wire Diameter
0.03 in
Compatible Rod Size
1/8 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
19.2 lb/in
Finish
Plain
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Load (Lbs.)
3.79 lb
Deflection @ Load
0.198 in