Compression Spring Music Wire, PK5, C01720261000S
  • Mfr # C01720261000S
  • Zoro # G801842936
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.172 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.172 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01720261000S
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.172 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.172 in
Compressed Length
0.65 in
For Rod Size
3/25 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
5.41 lb
Outside Diameter
0.17 in
Free Length
1 in
Compatible Rod Size
1/8 in
Wire Diameter
0.03 in
Inside Diameter
0.12 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
10.8 lb/in
Item
Compression Spring
End Type
Closed, Ground
Load (Lbs.)
3.79 lb
Load @ Solid (Lbs.)
3.79 lb
Finish
Plain
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.35 in