Compression Spring Music Wire, PK5, C01720300470M
  • Mfr # C01720300470M
  • Zoro # G001841906
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.172 in
Wire Dia.
0.03 in
Large Outside Dia.
0.172 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01720300470M
Outside Dia.
0.172 in
Wire Dia.
0.03 in
Large Outside Dia.
0.172 in
Compressed Length
0.33 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
11.99 lb
Outside Diameter
0.17 in
Inside Diameter
0.11 in
Compatible Rod Size
7/64 in
Wire Diameter
0.03 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
51 lb/in
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
7.4 lb
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.145 in