Compression Spring Music Wire, PK5, C01720300500M
  • Mfr # C01720300500M
  • Zoro # G701841824
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.172 in
Wire Dia.
0.03 in
Large Outside Dia.
0.172 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01720300500M
Overall Length
1/2 in
Outside Dia.
0.172 in
Wire Dia.
0.03 in
Large Outside Dia.
0.172 in
Compressed Length
0.36 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
13.5 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.11 in
Compatible Rod Size
7/64 in
Outside Diameter
0.17 in
Free Length
1/2 in
Wire Diameter
0.03 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
54 lb/in
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.138 in