Compression Spring Music Wire, PK5, C01880100875S
  • Mfr # C01880100875S
  • Zoro # G801843278
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880100875S
Overall Length
7/8 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.31 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.18 lb
Wire Diameter
0.01 in
Outside Diameter
0.19 in
Inside Diameter
0.17 in
Free Length
7/8 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
0.4 lb/in
Deflection @ Load
0.561 in