Compression Spring Music Wire, PK5, C01880101000S
  • Mfr # C01880101000S
  • Zoro # G701843255
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880101000S
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.36 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.18 lb
Wire Diameter
0.01 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.17 in
Outside Diameter
0.19 in
Free Length
1 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
0.4 lb/in
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.643 in