Compression Spring Music Wire, PK5, C01880101750M
  • Mfr # C01880101750M
  • Zoro # G201842345
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880101750M
Overall Length
1 3/4 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.62 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.24 lb
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.01 in
Inside Diameter
0.17 in
Free Length
1 3/4 in
Outside Diameter
0.19 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
0.3 lb/in
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
End Type
Squared and Not Ground
Load (Lbs.)
0.32 lb
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load @ Solid (Lbs.)
0.32 lb
Finish
Oil
Deflection @ Load
1.132 in